Projekt dla dzieci „Astma pod Żaglami” – edycja 2012

Celem projektu jest aktywizacja, mobilizacja młodzieży dotkniętych chorobą cywilizacyjną jaką jest astma czy wszechobecne alergie. Do najczęstszych chorób cywilizacyjnych zalicza się astmę i alergię, na które cierpi obecnie ok. 30% populacji, a problem dotyczy już co 4 dziecka. Jak pokazują statystyki, światowy wskaźnik zachorowań na astmę i alergię zwiększa się średnio o 50% co dziesięć lat (WHO Bronchial Asthma Fact Sheet 2000).

Projekt A.S.T.M.A. pod żaglami ma umożliwić aktywne przeciwstawianie się tym chorobom. Ma dopingować i mobilizować do uprawiania sportów wodnych.

Kamil Lewandowski, inicjator projektu, swoją przygodę z żeglarstwem rozpoczął jako dziecko z zaawansowaną astmą. Odniósł nie tylko wielki sukces sportowy (uzyskał tytuł młodzieżowego mistrza świata w windsurfingu) ale także sukces w walce z chorobą. Realizacji projektu wraz z Kamilem podjęła się grupa jego przyjaciół (Nieformalna Grupa Żeglarzy).

Projekt „A.S.T.M.A. pod żaglami” jest  pomysłem na to, by młodzież astmatyczna zerwała ze stereotypami, przekroczyła ograniczenia, uwierzyła w siebie i zaczęła korzystać z pełni swoich praw. Tematem projektu jest żeglarstwo jako narzędzie umożliwiające włączanie społeczne i aktywne uczestnictwo młodzieży astmatycznej.

Strona projektu

FILM

FILM 2 

Projekt został zrealizowany w ramach dofinansowania z programu „Młodzież w działaniu”

Galeria zdjęć projektu