Pomocą w wyjściu z zaklętego kręgu AZS jest Szkoła Atopii. Powstała 10 lat temu z inicjatywy dr.n.med Teresy Małaczyńskiej, Fundation Dermatite Atopique i Szpitala Dziecięcego Polanki im. Macieja Płażyńskiego w Gdańsku miała za zadanie nieść pomoc rodzicom, których dzieci dotknęła choroba. Cykliczne warsztaty prowadzone przez wybitnych specjalistów w dziedzinie alergologii, psychologii, dietetyki to wspólny czas, który umożliwia dyskusję o problemach, dzielenie się doświadczeniami i poszukiwanie dróg dzięki którym najmłodsi będą w stanie żyć jak zdrowi rówieśnicy. Bez odrzucenia i bólu. Z radością jaka powinna towarzyszyć dorastaniu.
Zajęcia Szkoły Atopii zostały wznowione z inicjatywy Fundacji Sport na Zdrowie oraz Szpitala Dziecięcego Polanki w Gdańsku. Spotkania mają charakter edukacyjny i doradczy. Dzięki Fundacji Sport na Zdrowie dzieci dotknięte AZS otrzymują szansę na poprawę komfortu życia i czynnie uczestniczą w aktywnościach na pozór dostępnych tylko dla osób zdrowych, realizując swoje marzenia o medalach w sporcie.
Ból, brak akceptacji, pomoc która czasowo łagodzi objawy, obawa i niechęć społeczna to codzienność osoby chorej na Atopowe Zapalenie Skóry. Dokuczliwy świąd nie pozwala spokojnie spać, uniemożliwia koncentrację na codziennych czynnościach. Poprzez odmienną budowę skóry często pojawia się problem jej nadmiernej suchości .Staje się ona szorstka, a jej powierzchnia złuszcza się i pęka. Dlatego łatwiej reaguje odczynem zapalnym i jest wrażliwa na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych oraz wnikanie alergenów powietrzno pochodnych. Nadmiernej suchości odwiecznie towarzyszy przykre, uporczywe uczucie świądu. Po każdym drapaniu pozostają widoczne gołym okiem ślady, w końcu skóra przypomina natłuszczony pergamin, staje się niemal przezroczysta i widać przez nią żyły.
Doktor Teresa Małaczyńska była pewna, że takie cierpienie powoduje bezradność. Z jej inicjatywy powstała Szkoła Atopii. Miejsce, w którym wsparciem w walce z chorobą jest wiedza specjalistów.