2 miliony złotych są potrzebne, aby zakończyć montaż finansowy związany z powstaniem Sopockiego Portu Zdrowia, którego inicjatorem jest Fundacja Sport na Zdrowie z Sopotu. Za pośrednictwem portalu zrzutka.pl pod adresem https://zrzutka.pl/t5buzg 16 sierpnia rozpoczęliśmy zbiórkę funduszy, dzięki którym przy ul. Bitwy Pod Płowcami w Sopocie powstanie pierwszy w Polsce ośrodek innowacyjnie i całorocznie rehabilitujący dzieci oraz młodzież dotknięte chorobami cywilizacyjnymi m.in. astmą, alergiami, atopowym zapaleniem skóry, otyłością, wadami postawy i dolegliwościami neurologicznymi. W nowym ośrodku specjaliści będą w stanie przyjąć 2,5 tys. pacjentów miesięczne.
– Budowa Sopockiego Portu Zdrowia dofinansowanego przez Norweski Mechanizm Finansowy została oficjalnie ogłoszona w kwietniu br. Całkowita wartość inwestycji wraz z wyposażeniem unikalnego w skali kraju ośrodka wynosi 15 130 107,00 zł. Pandemia, wojna, a w ślad za nimi wzrost inflacji spowodowały, że do zamknięcia tzw. montażu finansowego brakuje nam 2 milionów złotych. Jeśli nie uda się nam zebrać brakujących funduszy, stracimy przyznany grant, a Sopocki Port Zdrowia pozostanie jedynie na papierze – informuje Ewa Lewandowska Prezes Fundacji Sport na Zdrowie z Sopotu.
Sopocki Port Zdrowia jest odpowiedzią na potrzeby polskich rodzin. Aktualne statystyki wskazują, że w przedziale od chwili narodzin do 6 roku życia około 15 do 20 % dzieci cierpi na Atopowe Zapalenie Skóry. Ich dzieciństwo jest zupełnie inne niż zdrowych rówieśników — oznacza dyskomfort, wykluczenie społeczne, odebrane marzenia i towarzysza w postaci dokuczliwego świądu powodującego nieprzespane noce i rozdrapaną skórę. Dzieciństwo pozbawione kolorów jest również udziałem maluchów zmagających się chorobami pulmonologicznymi, układu nerwowego i metabolicznymi tj. otyłość i z niepełnosprawnością ruchową.
– W Sopockim Porcie Zdrowia wykorzystamy innowacyjne metody terapii i rehabilitacji w zakresie chorób cywilizacyjnych oparte na zasobach naturalnych Sopotu. Pacjenci będą korzystać z dwóch bieżni wodnych funkcjonujących w solance, z dwóch basenów wypełnionych solanką ze Źródła św. Wojciecha, kriokomory, najwyższej jakości sprzętu do badania czynności płuc za pomocą ergospirometru oraz bodypletyzmografii i kamizelek drenażowych. Z gabinetów lekarskich i zabiegowych będą kierowani do sal rehabilitacyjnych, dydaktycznych i integracji sensorycznej w ramach zajęć rehabilitacyjno-usprawniających m.in. metodą Halliwicka. W ośrodku odbywać się będą także turnusy rehabilitacyjno-usprawniające, zabiegi fizjoterapeutyczne oraz diagnostyka i rehabilitacja astmy. Wszystkie usługi będą realizowane w oparciu o kontrakty z PFRON, NFZ oraz z innych dostępnych źródeł publicznych tj. granty i dotacje – wyjaśnia Prezes Lewandowska.
Dla każdego darczyńcy, który wesprze zbiórkę dowolną kwotą oprócz podziękowań z serca przewidziano niespodziankę, ponieważ „cegiełkami”, z których powstanie Port będą niewielkie kryształy. Po zakończeniu budowy to właśnie z nich powstanie imponujący żagiel, symbolizujący zaangażowanie, aby wspólnie płynąć na #falidobra.
Szczegóły na temat finansowania, planów budowy i aktualności związanych z inwestycją znajdują się pod adresem http://sopockiportzdrowia.org/. Informacje o prowadzonej zbiórce i kolejnych działaniach dostępne są w mediach społecznościowych Sopockiego Portu Zdrowia.
Wpłaty można również dokonać bezpośrednio na konto Fundacji Sport na Zdrowie Bank Millenium nr konta 64 1160 2202 0000 0001 9840 3840 w tytule wpisując darowizna na cele pożytku publicznego – Sopocki Port Zdrowia.